ΝOTICIAS : Spanyolország lesz Amerika első európai világbajnoka? |
Spanyolország lesz Amerika első európai világbajnoka?
EszteR 2014.05.21. 16:10
(nemzetisport.hu)
Négy éve a dél-afrikai döntőben Spanyolország története első világbajnoki sikerét aratta Hollandia felett. Most ez az ígéretes párharc már a B-csoport első fordulójában megismétlődik. Mielőtt azonban azt gondolnánk, hogy a két európai gigász simán továbbmegy majd a kvartettjéből a 2014-es brazíliai vb-n, vessünk egy pillantást az Arturo Vidal szerint a 2010-esnél kétszer erősebb Chilére és az eredménykényszert nem ismerő ausztrálokra. Megvédik-e címüket a spanyolok vagy már a csoportkörben elbuknak? Hollandia ismét remekel vagy hamar kiesik, mint a 2012-es Európa-bajnokságon? Sikerül-e Chilének megtréfálni a két legfőbb rivális egyikét?
SPANYOLORSZÁG
Hat évvel ezelőtt a nemrég elhunyt Luis Aragonés vezetésével csodás korszak vette kezdetét Spanyolországban a 2008-as Európa-bajnoki győzelemmel, amit a 2010-es világbajnoki arany és 2012-ben egy újabb Eb-diadal követett. Ezek után nem csoda, hogy a brazíliai világbajnokság egyik legnagyobb kérdése az, képes-e a La Roja megvédeni Dél-Afrikában szerzett címét Neymarék otthonában.
A sikerkovács 2008 nyara óta már Vicente del Bosque, a spanyol futball legeredményesebb szövetségi kapitánya. Hiba lenne azonban azt gondolni, hogy a szakvezetők közül neki van a legkönnyebb dolga a vb-keret összeállításakor. Olyan játékosokkal, mint Iker Casillas, Sergio Ramos, Xavi vagy Andrés Iniesta azt hihetnénk, adva van a győzelmi recept. Ha lehetne két csapattal indulni egy világversenyen, a spanyolok valószínűleg élnének a lehetőséggel, hisz kis túlzással kettőt biztosan, de talán három ütőképes kezdő tizenegyet is ki tudnak állítani. Del Bosque bő keretébe például az eddig alapembernek számító, a szezonban viszont sérüléssel bajlódó Álvaro Arbeloa sem fért be, s a keretszűkítéskor is nagy nevek fognak hullani. A Real Madriddal két Bajnokok Ligáját nyerő szakembernek a Diego Costa (Atlético Madrid), David Villa (Atlético Madrid), Fernando Torres (Chelsea – angol), Álvaro Negredo (Manchester City – angol), Fernando Llorente (Juventus – olasz) ötösből kettőt szinte biztosan otthon kell hagynia.
Spanyolország idén (is) az egyik legnagyobb favoritja a tornának, egyedül a történelem szólhat ellene. Európai válogatott ugyanis még soha nem nyert vb-t az amerikai kontinens(ek)en. Ha valaki, akkor Del Bosque és a spanyol nemzeti együttes viszont tud ezen az apró tényen változtatni.
SPANYOLORSZÁG
Zóna: Európa |
Kvalifikáció dátuma: 2013. október 15. |
Világbajnoki szereplések száma: 13 (1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1982, 1986, 1990, 1998, 2002, 2006, 2010) |
Legjobb eredmény: világbajnok (2010 – címvédő) |
Selejtezők itt! |
ERŐSSÉGEK
+ Középpálya. Xavi, Xabi Alonso, Andrés Iniesta, Koke, Sergio Busquets, Cesc Fabregas, Juan Mata, David Silva, Pedro, Santi Cazorla. Tíz nagyszerűen csengő név, ám több mint valószínű, hogy közülük egyszerre legfeljebb öten lesznek ott a pályán – már ha Del Bosque mindnyájukat elviszi Brazíliába. De miért ne tenné? Ennél kreatívabb középpályával egyetlen válogatott sem büszkélkedhet, s ez – ahogy eddig is – döntő lehet. A selecciónban évek óta a Busquets, Alonso, Xavi, Iniesta négyes adja a tengelyt, hozzájuk csak meg kell találni a megfelelő társakat a szélekre, illetve az ügyeletes centert – aki akár az amúgy középpályás Fabregas is lehet.
+ Kapus. A köztudatban Iniesta hosszabbításban lőtt góljáról maradt emlékezetes a 2010-es spanyol–holland vb-döntő – no meg arról, hogy Nigel de Jong stoplijának nyoma azóta is Xabi Alonso mellkasát díszíti… A figyelmesebb futballrajongók viszont nem felejthetik el Iker Casillas elképesztő védését, amikor az egy az egyben kilépő Arjen Robben lövésébe éppen csak belekapva versenyben tartotta Spanyolországot. A Real Madrid legendás kapusát Carlo Ancelotti ebben a szezonban „eltanácsolta” a bajnoki mérkőzésektől, a nemrég első gyermeke születését ünneplő kapus cserébe karrier- és klubcsúcsot jelentő mutatókat produkált, és főszereplésével Király-kupát nyert a Real, no meg persze ott lesz a BL lisszaboni döntőjében is. Casillas 2008 óta csapatkapitány, ő büszkélkedhet a legtöbb meccsel a spanyol válogatottban. Talán Gianluigi Buffon (és más sem) sértődik meg, ha azt mondjuk, napjaink legjobb kapusa spanyol, és a „Szent” jelzővel szokták illetni hihetetlen védései miatt.
GYENGE PONTOK
– Tiki-taka. Amivel hat év alatt egy vb-t és két Eb-t sikerült nyerni, az idén lehet, hogy kevés lesz. Klubszinten már tavaly mutatkozott, hogy a Barcelona által tökéletesített, labdabirtokláson alapuló játék simán verhető – a la Bayern München. A tiki-taka ellenszerét pedig már nemcsak a topcsapatok tudják, s alkalmazzák jól, hanem például egy spanyol kieső, a Real Valladolid is (Valladolid–Barca 1–0). Pep Guardiola a Bayern játékosaiba is sikerrel belenevelte a tiki-takát, ami a Bundesligában nyerőnek bizonyult, ám a BL-ben a Real Madrid ellen mit sem ért. A válogatott a tavalyi Konföderációs Kupán simán eljutott a döntőig, ám ott ugyanilyen simán, 3–0-ra kikapott a braziloktól. Sikerült-e azóta újítani valamit?
– Csatár. Kulcsfontosságú poszt lesz ez Del Bosque gépezetében, s bizony nagy kérdőjel egyelőre, ki foglalhatja el a center helyét. A honosított brazil Diego Costa élete idényét futotta, ám sérülés miatt valószínűleg lemarad a BL-döntőről az Atléticóval, s ki tudja, milyen állapotban lesz a vb alatt. A válogatott legeredményesebb góllövője, David Villa már nem a régi, a „Kölyök” Fernando Torrest pedig hétről hétre megtalálják a netes trollok a gólínsége miatt. A bő keretben még az idényben 23 gólig jutó Álvaro Negredo (Man. City) és a Juvéval bajnok, 15-ször eredményes Fernando Llorente (Juve) kapott helyet. Nehéz lenne elképzelni, hogy Del Bosque bennük látná a centerposzt megoldását hosszú távon.
A SZTÁR: DIEGO COSTA. Brazíliának nem kellett, a spanyolok szívesen látták. Az Atlético Madrid üdvöskéje a brazíliai Lagartóban látta meg a napvilágot, s két alkalommal magára is húzhatta a selecao mezét – végül azonban spanyol állampolgárként a Furia Roját választotta a FIFA-szabályzat kihasználásával. Eltekintve attól, hogy jelen pillanatban a sérülését kezelteti, ő lehet a spanyolok egyik nagy felfedezettje, akit korábban csak egyszer láthattunk a címvédő mezében. Costa a szezonban 51 tétmeccsen 36-szor volt eredményes, ezek után nem csoda, hogy az Atlético bajnok lett, s a BL-ben döntős. Állítólag Costa a vb után már nem is a madridiak sikeréért fog küzdeni, hanem jó eséllyel a Chelsea-ért, amely hajlandó mintegy 40 millió eurót kifizetni a gólvágóért, aki Brazíliában brazilként nyerhet vb-t – Spanyolországnak…
TAKTIKAI FELÁLLÁS: 4–1–2–3, de mondhatnánk 4–6–0-nak is, ha Del Bosque épp csatár nélkül akar játszani. A négy védő előtt Sergi Busquets továbbra is megfelelően segíti a védekezést és a támadást egyaránt, előtte Xavi és Xabi Alonso rutinosan osztogat, a két szélen pedig jó eséllyel Iniesta és Pedro bolondítja a védőket. Elöl vagy egy klasszikus csatár, vagy egy visszább vont Fabregas kaphat helyet. Mindez rengeteg passzal és labda nélküli mozgással fűszerezve.
A SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: VICENTE DEL BOSQUE. Edzőként a galaktikus Real Madriddal hét trófeát, szövetségi kapitányként kettőt zsebelt be eddig, két nagy tornájáról egyaránt aranyéremmel térhetett haza. A 63 éves szakember a történelem egyetlen edzője, aki BL-t, vb-t és Eb-t is nyert már. Ő tartja a rekordot a debütáló szövetségi kapitányok között is, miután a kinevezését követő első 13 meccsét mind megnyerte, a 2010-es vb-re százszázalékos mutatóval juttatta tovább a spanyolokat a selejtezőkből. Ő a spanyol futball legtöbb mérkőzésen dirigáló szövetségi kapitánya, s a legjobb győzelmi mutatóval büszkélkedő is. Spanyolhonban jelenleg senki nem alkalmasabb a posztra, mint Del Bosque, aki Vittorio Pozzo után a második lehet, aki két vb-t nyer edzőként. Erre persze Luiz Felipe Scolarinak is megvan az esélye…
A SPANYOL VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Iker Casillas (Real Madrid), Pepe Reina (Napoli – olasz), David de Gea (Manchester United – angol)
Védők: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Piqué (Barcelona), Raúl Albiol (Napoli – olasz), Javier Martínez (Bayern München – német), Juanfran Torres (Atlético Madrid), Jordi Alba (Barcelona), César Azpilicueta (Chelsea – angol), Dani Carvajal (Real Madrid), Alberto Moreno (Sevilla)
Középpályások: Xavi Hernández (Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Andrés Iniesta (Barcelona), Koke (Atlético Madrid), Sergio Busquets (Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal – angol), Ander Iturraspe (Athletic Bilbao), Cesc Fabregas (Barcelona), Juan Mata (Manchester United – angol), David Silva (Manchester City – angol), Pedro Rodríguez (Barcelona), Jesús Navas (Manchester City – angol)
Támadók: Diego Costa (Atlético Madrid), David Villa (Atlético Madrid), Fernando Torres (Chelsea – angol), Álvaro Negredo (Manchester City – angol), Fernando Llorente (Juventus – olasz) |
|