Cmertrtnelem
Szt 2010.12.27. 16:11
Nem telik el pldul olyan Barcelona mrkzs - legyen az a Camp Nouban, vagy azon kvl -, amelyen nem hangzana fel az igazi szurkolk szmra jl ismert Bara himnusz. Az a himnusz, amelyet a leltkon helyet foglal Bara mezbe ltztt culk nekelnek, az k, valamint a jtkosok mezn pedig ott virt a Klub cmere.
Kezdjk a hrom szimblum kzl a cmerrel. A Bara legels cmerre lehet, hogy nagyon sok grntvrs-kk szurkol r sem ismerne, az ugyanis alig hasonlt jelenlegi nmagra. Az akkori (1899-1906-ig hasznlatos), valamint a jelenlegi jelvny kztt csupn annyi a hasonlsg, hogy mindkettben szerepel a kataln zszl, azaz a 'senyera', valamint Barcelona vdszentjnek, Szent Gyrgynek keresztje (La Cruz de San Jordi). Ami nem is meglep, hiszen a csapat alaptsakor az elsdleges szempont nem a Klub, hanem a vros npszerstse volt. gy fordulhatott el az, hogy az akkori cmert tulajdonkppen a vros cmere (ami a fent emltett kt jelkp, valamint egy korona sszessge) s egy denevr alkotta. Az 1899. december 12-n tartott gylsen a tagok nem csak a cmerrl, hanem egy blyegrl is hatroztak, amely az akkori cmerbl, valamint az a kr rt „Foot-Ball Club Barcelona" szvegbl llt kiegsztve az alaptsi vvel (1899).
Az ezt kvet vekben a vezetsgbl azonban egyre tbben tmogattk azt az tletet, miszerint a Klubnak kell egy nll, a vros cmertl, - ha nem is teljes egszben, de - klnbz jelkp. m amennyire egyetrtettek a tagok ebben a krdsben, annyira nehezen jutottak egyezsgre a 'Milyen is legyen az j cmer?' krdsben. A megbeszlsek nagyon feszlt hangulatban teltek, s a tagok sokig nem tudtak egyezsgre jutni. Olyannyira nem, hogy az egyik balul sikerlt terv lttn Llus Don D'Oss gy kiltott: „Aixo es una olla", azaz „ez egy fazk". Ezt a megjegyzst valsznleg nem dicsretnek sznta, viszont ezzel tulajdonkppen rszben meg is oldotta a problmt. Trtnt ugyanis, hogy az alapt elnk, Joan Gamper fejbl „kipattant az isteni szikra", s felrajzolt egy fazk alak keretet, amiben elhelyezte az addigi cmer egyes rszeit, kiegsztve azokat egy labdval (amely a sportot hivatott jelkpezni), a Klub nevnek rvidtsvel, valamint a csapat szneivel, azaz grntvrs-kk svokkal. Ezzel tulajdonkppen megszletett az els - flig ksz - F.C.Barcelona cmer. Innentl kezdve mr csak aprbb alaktsokat hajtottak vgre az elnk r tervein, amihez az ihletet az elnksg klfldi tagjai sajt hazjukbl mertettk, tovbb az akkori klubok cmereinek tanulmnyozsa is segtsgre volt a cmer befejezsben. gy szlethetett meg a Klub els - a vros jelkptl - fggetlen cmere, amely nagyrszt Joan Gamper tervein nyugodott, a tetejn kiegszlve egy dupla csccsal, amelyet egy ves vonallal ktttek ssze. Lluis D'Oss gondolatmenett folytatva ekkor kerlt r a fazkra a fed.
Ez a cmer kzel msfl vtizeden keresztl (1906-1920) megmaradt vltozatlan alakjban. Az 1920-as vek elejn, azonban tbb, kisebb vltoztatst is vgrehajtottak rajta. Igaz a cmer mind a mai napig az 1906-os verzin alapszik, azon rdemben nem vltoztattak sokat (kivtelt kpez ez all Franco tbornok diktatrjnak vei), csupn nhny aprbb mdostst hajtottak vgre rajta. Az 1920-1936-ig rvnyben lv cmeren is csak nhny aprbb vltoztatst hajtottak vgre: tbb sarkot is vek vltottak fel, a grntvrs-kk svok kz bekerlt nhny srga csk, valamint a kzps vzszintes svon a fehr sznt a srga vltotta. Ezt a srgt aztn 1936-ben a fekete szn kvette, s az eddig fekete betk pedig srgba „ltztek", eltntek a srga vonalak a cmer als felbl, valamint a kor elre haladsnak, s a technika fejldsnek ksznheten a rgi labdt egy j, a kor akkori legmodernebb labdja vltotta. Egybknt ez trtnt korbban, 1920-ban is. rdekessg, hogy ezutn azon a labdn - formjt tekintve - mr nem vltoztatott egyik elnk sem.
1939-ben aztn Franco tbornok a kataln zszl mindkt sznbl elvett kt-kt svot, amelyet gy mr nem lehetett klasszikus 'senyera'-nak tekinteni. Franco tovbb megfordtatta a betk sorrendjt, valamint azok htternek a sznt is, amely termszetesen magval vonta a betk sznnek megvltozst is. 1946-ban, aztn ismt visszatrt a 'senyera' a cmerbe, de ismt vltozsok kvetkeztek be a kzponti sv elrendezsben s szneiben is. Az eddigi 'C.F.B.' rvidtsbe bekerlt egy 'de' szcska, valamint trtnt mg nhny aprbb vltoztats is. 1960-ban aztn jabb aprbb vltoztatsokon ment t a cmer. Taln mondanom sem kell, hogy elssorban ismt a kzponti svban; eltnt a 'de' szcska, valamint a httrszn ismt srgra vltott. Lehet, hogy mindez azrt, hogy 1974-ben a Klub fennllsnak 75 vforduljn, ismt fehrbe menjen t. A cmer ekkor ismt tesett egy kisebb „rncfelvarrson", valamint a betk elnyertk - mig - vgleges sorrendjket, azaz az 'F.C.B.' elrendezdst, amely a „Futbol Club Barcelona" (Futball Klub Barcelona) kifejezs rvidtse. rdekessg, hogy a 75 ves nnepsgsorozat befejeztvel 1975-ben ismt vltozsokon ment t a cmer, a kzponti svban a fehret ismt a srga vltotta, egyb ms vltozsok mellett.
Ez a verzi viszont egszen 2002-ig magmaradt, taln kicsit meglep, hogy a Klub centenriumn 1999-ben semmilyen vltozsnak nem vetettk al a Bara ezen jelkpt. 2002. jnius 28-n a cmer elnyerte mindmig vgleges formjt a Claret Serrahima vezette tervez csoport vezetsvel. Serrahima - tbbek kztt - elhagyta az 'F.C.B.' rvidtsbl a pontokat, lnkebb tette a cmer szneit, valamint egyszerstett a cmer kt oldaln, valamint aljn tallhat „fodrokon".
Lthat teht, mg ha kisebb vltozsok trtntek is a cmeren az-az els alakjtl - mr ami az els nllt illeti - sokban ma sem tr el, s valsznstheten - mg ha trtnnek is a jvben hasonl kisebb-nagyobb vltoztatsok - ez az elkvetkez idkben is gy marad.
|